Geniálny život

Predstavte si, že sa ráno zobudíte a vaša myseľ sa počas noci vlastne vôbec nezastavila. Aj napriek úpornej snahe ju vypnúť to nedokážete. Z obvyklého myslenia na jednu vec sa zrazu stane smršť myšlienok a otázok, ktoré utekajú jedna k druhej, tretia od štvrtej, až sa cítite ako splašená opica poskakujúca z vetvy na vetvu po strome.

Pripravujete sa do školy alebo do práce a viete, že nestíhate .. ale pre tie poletujúce vločky za oknom sa aj tak zastavíte. V hlave vám pripomenuli niečo úplne mimo tému, ale predsa dôležité. Práve ste vyriešili zložitý problém, s ktorým ste si nevedeli rady a prišli na spôsob, ako jedným extra kliknutím v reporte ušetriť denne dve hodiny. Ako bonus si spomenuli na tú krásne sa trblietajúcu čiernu stenu budovy v lúči slnka pred pár mesiacmi na výlete. Všetko vďaka jednej snehovej vločke.

Dokážete totiž veci, ktoré veľa ľudí nevie alebo nechce. Nachádzať zatiaľ neobjavené súvislosti, myslieť na mnoho vecí súčasne a tešiť sa z toho. Nechať sa unášať výbuchmi myšlienok a zažívať každú chvíľu žiarovku nad hlavou. Práve ste našli ďalšiu inováciu, zlepšenie. 

Poradiť si s otázkami, s ktorými ani generácie antických filozofov nie. Kreativita a divergentné myslenie, správne uchopené, sú skutočne geniálne. Ako aj vy, lebo ten život chcete zlepšovať pre všetkých. Aj pre tých, ktorí vašu odlišnosť neznesú .. snáď sa to nevymkne kontrole.

Byť nadaným je dar aj prekliatie zároveň, ale hlavne zodpovednosť.

Zodpovednosť voči ostatným, ale najmä voči sebe. Narodili ste sa s potenciálom, ktorý väčšina ľudí nemá a je možné, že to pocítite každý jeden deň .. v tom momente by ste sa ho možno najradšej vzdali alebo odignorovali, prípadne to za vás veľmi rado urobilo okolie. Narodili ste sa s vedomím, že nezapadáte a len málokedy natrafíte na človeka, ktorý skutočne rozumie vám a vašim potrebám.

Chce to veľkú dávku energie, zrelosti a často aj sebazaprenia prijať do života génia, nadaného človeka. Zvlášť, keď ide o dieťa. Dokázať odpovedať na všetky jeho otázky, ktoré nemajú konca, ani kraja a uspokojiť, pochopiť jeho odchýlky. 

Akceptovať fakt, že už dieťa môže vedieť viac ako dospelý. 

Popri tom však nezabudnúť, že je stále dieťaťom a nie malým dospelým. Dať mu dostatok slobody, aby si našlo svoju cestu a podporiť ho v tom. Držať krok s jeho neúnavným tempom. Keď to však vyjde, svet dostane ďalšieho človeka, ktorý dokáže myslieť a meniť vo veľkom, ovplyvniť životy nás všetkých. 

Pretože kým niektorí ľudia, napr. v mhd, nemusia vidieť ďalej od displeju na mobile, ten génius ich už pozoruje a premýšľa, ako to celé vymyslieť lepšie. Kým vystúpi, je dosť možné, že aj na to príde. Či ale nájde dostatok odvahy na uskutočnenie? Každopádne mu musí byť jasné, že uznania sa možno dočká až v ďalšej generácii a dovtedy mu môže hroziť hon na čarodejnice 🙂

Kým sa tak stane a bude konať veľké veci .. nech myslí aj na to, že láska vždy zvíťazí. Taký Voldemort síce konal veľké veci, ale strašné. Aj tak strašne dopadol. Prajem si, aby každý na tomto svete našiel človeka, ktorý v ňom uvidí jeho krásy a pomôže mu ich nájsť, spoznať a rozvíjať. Ale rovnako si prajem aj to, aby ich rozvíjal tým láskavým spôsobom.

Ďakujem všetkým, ktorí sa nadaným deťom alebo dospelým venujú.

Rodičom, ktorí sa rozhodli potenciál svojich detí neskryť, ale rozvíjať v rámci ich možností. Učiteľom hľadajúcim cesty aj napriek nevhodným podmienkam. Okoliu, ktoré sa snaží, aby mali v živote všetko, čo potrebujú. 

Nebyť podpory a pochopenia, ktorú som aj ja neskôr dostala, nemuselo by tu byť ani toto mudrovanie, pretože by som bola stále ponorená v pochybnostiach, kde sa so mnou stala chyba. Nenabrala by som dostatok odvahy a po zvyšok života trpela ako mnohí ďalší nepochopení. Nebyť tej podpory, mohla som dopadnúť rovnako ako ten, koho netreba menovať .. rozhodla som sa vďaka nej inak.

A viete čo? V momente, ako prijmete génia v sebe, aj váš život sa stane geniálny. Aj keby vás zatvoria na 365 dní do tmavej miestnosti, každý deň je iný a stále rovnako krásny. Vaša myseľ je váš najväčší kamarát, správajte sa tak, prosím, k nej. Svet sa vám nakoniec poďakuje .. a možno si o sebe aj s odstupom storočí prečítate 🙂

Majte sa krásne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.