Vesmírom za prvou jednotkou

Aj vy tak radi pozeráte na nebo, nočnú oblohu, skúmate celý vesmír alebo pozorujete vplyv Mesiaca na nás a život okolo? Vitajte v klube!

Keď som sa dozvedela, že planetárium v Porube organizuje celoročný Astronomický kurz, oči sa mi rozsvietili ako dve kópie Polárky a zvedavosť sa rozbehla na plné obrátky. Alebo skôr to kolo otázok, ktorými som zasypala známeho a zároveň sa krotila, nech sa nepýtam príliš mnoho.

Zaznela však jedna podstatná veta – nech sa deje čokoľvek, aj keby sa všetko pokazilo, hviezdy budú vždy na svojom mieste na oblohe a čakať na nás, nech opäť nájdeme pokoj na duši.

A tak aj bolo, párkrát som sa ukázala a potom dostala prednosť práca na tomto mieste. Ale verím, že sa tam ešte do konca roka dostanem; história a typy ďalekohľadov boli perfektné a zároveň aj inšpiráciou na ďalšie príklady.

Žeby dôvod na výlet?

Ak ste z Ostravy alebo okolia a tiež radi navštevujete vedecké centrá, oplatí sa ho pridať na cestovateľský bucket list. Obklopené poliami a mini lesom na prechádzku, postará sa o príjemný deň. Nájdete v ňom kopu čísel 🙂 ale aj sklenenú stenu, cez ktorú je skvelý výhľad.

P.S.: na poschodí je oddychová zóna s dostatkom pokoja, ideálne miesto na kreslenie a pozorovanie diania za oknami; vznikla tam aj časť tejto kresby.

2

Kým sa tam dostanete a budete môcť sami preskúmať všetky zákutia, nech vám spoločnosť robí vesmírna básnička. 

Jeden vesmír obrovský,

to je galaxií a hviezd!

Medzi nimi aj tá naša je,

Mliečna cesta hovoríme jej.

Slnko je náš pevný stred,

tak radi okolo neho krúžime.

Okrem nás aj sedem planét,

kde-tu sa aj mesiac vyskytne.

No jasné, všade opäť čísla sú!

Snáď ste si nemysleli, že prázdniny

celý rok trvajú (to by bolo super, však?).

Poďme teda všetko spočítať,

nech to máme za sebou.

Potom tú ukrytú raketu

vyfarbiť, naštartovať

a rýchlo letieť za prvou

JEDNOTKOU!

Ak budete chcieť básničku šíriť, označte, prosím, Číselkovo ako autora. Ďakujem! 🙂

Majte krásny deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.