Číselkovo

Matematika s láskou a hrou

Číselkovo

Matematika s láskou a hrou

Martina Divinská

Fascinujú ma čísla, vzory, hra farieb, ich prienik v ľuďoch alebo umení a ako rozprávajú príbehy všade okolo nás. Zároveň sa odmalička učím, čo znamená byť odlišným a aké výzvy (alebo skôr príležitosti) to do života prináša. 

Narodila som sa totiž ako nadané dieťa, hypersenzitívne – do prostredia, ktoré nedostalo možnosť byť na mňa pripravené. V každodennej snahe o prežitie v cudzom svete som však mala šťastie, že som vyrastala obklopená knihami z pedagogiky a psychológie, prípravou školského programu a pomáhala s učením. Tu začalo vznikať porozumenie situácii a Číselkové základy.

Teraz, o viac než 15 rokov neskôr, sa snažím so svojimi odlišnosťami žiť najlepšie, ako viem a vďaka tomu pomôcť aj tam, kde to bez vlastnej skúsenosti alebo tlmočníka nemusí byť jednoduché. Dokážem pochopiť ľudí, ktorí sa občas márne snažia pochopiť svet, dvojitú výnimočnosť, ale aj traumatizujúce prostredie a situácie, kedy mozgové závity fungujú inak než neurotypickej väčšine.

Preto, hneď po skončení VŠ, som sa vrhla na ďalšie kurzy, desiatky kníh, stovky hodín strávených učením s deťmi aj dospelými, začala študovať Špeciálnu pedagogiku, podpora nás odlišných sa stala každodennou realitou a kreslím deťom (nielen) matematiku, pretože tým spájam všetko, čo mám najradšej. Na prvý pohľad nespojitené, aj keď v skutočnosti jedno a to isté:

matematika je umenie.

Inšpirujem sa v rôznych kútoch sveta a kníh; od špeciálnej pedagogiky a arteterapie, cez psychológiu, až po prevenciu traumy, keďže s mojou citlivosťou z ľudí cítim aj to, čo niekedy nevie alebo nemôže byť povedané.

Príklady tvorím čo najjednoduchšie, nech deťom ostane čas na oddych alebo vyfarbovanie. Podľa ich prianí, aby zaujali a rozvíjali potenciál. So systémom, ktorý mi pomáha spoznať povahu a potreby, časom odhaľujúc prichádzajúce zmeny. Tak, aby materiály boli s minimálnymi úpravami použiteľné pre čo najväčší počet detí.

Verím, že matematika sa dá učiť aj inak a spolu s farbami, príbehom, zábavou a ľudským porozumením dokáže presný opak. Deti nie trápiť a oči im zaplniť slzami, ale liečiť a pomáhať rozvíjať ich potenciál. A keďže sú čísla všade okolo nás, potešia aj príležitosti v iných vedách, nech nás tváre plné šťastia obklopujú čoraz viac 🙂

Prajem krásny deň ❤

P.S.: keď nekreslím matematiku, ale iné radosti